Producenci

Jak nawozić ogród na wiosnę?

Jak nawozić ogród na wiosnę?

JAK NAWOZIĆ OGRÓD NA WIOSNĘ?

Każda roślina potrzebuje życiodajnego „pokarmu”, więc jeśli chcemy je oglądać w pełnej krasie, powinniśmy przywiązywać do tego dużą wagę. W zależności od naszych preferencji mamy do dyspozycji nawozy naturalne, sztuczne i tzw. długo działające. Na rynku jest cała masa produktów przystosowanych do wymagań konkretnych roślin, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem właściwego nawozu. Wystarczy przejrzeć asortyment nawozów w sklepie internetowym i kupić nawóz przeznaczony dla roślin, które zamierzamy zasilać.


Najlepszą metodą nawożenia jest częste podawanie niewielkich dawek, ale nie każdy ma na to czas. W takich przypadkach najlepiej podać pierwszą, wiosenną dawkę nawozów rozpuszczalnych, a krótko potem podsypać nawóz długo działający. Wtedy będziemy mieli spokój nawet na 100 dni.

Nawozy długo-działające takie jak Osmocote, Pokon, Compo, czy Florovit działają na podobnej zasadzie. Granulki nawozu znajdują się w otoczkach podobnych do tabletek, które powoli się rozpuszczają i stopniowo uwalniają roślinom substancje odżywcze. W zależności od marki i oczywiście ceny, różnią się natomiast składem i materiałem z jakiego wykonana jest otoczka. Warto zapoznać się z etykietą i porównać składy nawozów.

Oborniki granulowane to następne, bardzo dobre i w pełni naturalne rozwiązanie. Poddany suszeniu, kompostowaniu i prasowaniu w granulki obornik w dużej mierze pozbawione są zapachu i stanowią źródło świetnie przyswajalnych substancji odżywczych zarówno dla warzyw jak również roślin ozdobnych. Bardzo dobrze nadaje się też do ekologicznego nawożenia trawników. Oborniki bardzo różnią się jakością. Te lepsze są dobrze wysuszone i mocno sprasowane. Dzięki temu w takiej samej paczce mamy większą ilość substancji odżywczych. Oborniki, które polecamy szczególnie to obornik, Florovit i Owek (naturalny obornik owczy) i Bioster (Ogrody Polskie).

Nawozy naturalneinne niż oborniki, wyprodukowane są na bazie kompostów, wyciągów z roślin (np. stymulator wzrostu roślin z pokrzyw) materiału biologicznego przetworzonego przez dżdżownice lub pożytecznych mikroorganizmów tzw. EMów

Nawozy specjalistyczne, skomponowane dla konkretnej grupy roślin to bardzo skuteczne i proste w stosowaniu nawożenie. Wystarczy wybrać nawóz przeznaczony dla roślin, które chcemy nawozić, np. trawników lub iglaków i stosować je zgodnie z instrukcją. Oczywiście również w tej kategorii, nawozy różnią się jakością uzależnioną od ceny i marki. Przy porównywaniu nawozów warto zwrócić uwagę na skład i sprawdzić zawartość podstawowych składników odżywczych dla roślin. Najczęściej oznaczone są literami N - Azot, P-Fosfor, K-Potas.

Nawożenie roślin jest naprawdę bardzo ważne, warto więc chwilę zastanowić się nad wyborem nawozu optymalnego do naszego ogrodu lub warzywniaka. 
Przy stosowaniu wszystkich nawozów należy pamiętać o obfitym podlewaniu i stosowaniu właściwych dawek.

Terminy nawożenia różnią się dla poszczególnych upraw, ale jest kilka ogólnych zasad, których warto przestrzegać.

- Po pierwsze nie zaczynaj nawożenia zbyt wcześniej. Nawozy zaczynają działać kiedy temperatura gleby osiąga około 12-13 stopni. Łatwo to poznać po tym, że trawa zaczyna rosnąć, a bzy zaczynają kwitnąć.

- Po drugie lepsze jest regularne nawożenie małymi dawkami - jeśli nie masz na to czasu używaj nawozów długo-działających.

- Po trzecie nawóź wiosną i jesienią (nawozami jesiennymi) oraz w razie potrzeby w okresach kwitnienia/owocowania dla uzupełnienia niedoborów. 

- Po czwarte od sierpnia stosuj nawozy o niższej zawartości azotu (N) cześć. 

- Po piąte dbaj o odpowiednie nawodnienie po nawożeniu.

Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
577 886 675
Sklep internetowy Shoper.pl